23948sdkhjf

Miljonorder till Österbybruk

MJP Waterjets tar order värda totalt två miljoner euro i Asien och Europa.
MJP Waterjets, den snabbast växande globala leverantören av vattenjetaggregat, tar order värda totalt 2 miljoner euro i Asien och Europa. Det är första gången som MJP Waterjets nyetablerade försäljningskontor i Singapore bidrar till ökad försäljning i Asien. Nya order avser leverans av vattenjetaggregat till myndighetsbåtar och snabbgående passagerarfärjor. Leveranser kommer att ske under 2011.

Ökad marknadsnärvaro
– MJP Waterjets nya order på 2 miljoner euro är delvis frukten av vårt nyöppnade försäljningskontor i Singapore som medför ökad marknadsnärvaro och förbättrad service till våra kunder i Asien och Mellanöstern, säger MJP Waterjets VD, Hans Andersson.

Del av industrigrupp
MJP Waterjets i Österbybruk är en del av den svenska industrigruppen Österby Marine, inkluderande Österby Gjuteri och Alcopropeller.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.094