23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Sivers IMA tar order för 6,5 miljoner

Ska producera och leverera radarmoduler från Kistafabriken.
Annons

Robert Ejermark är ny CFO för Sivers IMA Holding med trettiotalet anställda i Sverigetill

– Radarmodulerna till en maritim systemintegratör kommer att tillverkas i vär anläggning i Kista, säger han till Verkstäderna.

Ordern avser äldre FMCW radarmoduler som Sivers IMA har tagit fram och producerat under många år.

Annons

Sivers IMA har nyligen informerat sina kunder om att företaget kommer att upphöra med modeller av denna slags radarmoduler.

Företaget tycker sig ha hittat en bra lösning med långtida kunder om hur man ska kunna leverera dessa äldre radarmoduler.

Annons

"Produkterna har under en lång tid varit viktiga för Sivers IMA men är nu mogna att fasas ut. Resurser frigörs för ett ökad koncentration på företagets nya trådlösa och fiberbaserade höghastighetsnät", vilket Anders Storm, vd för Sivers IMA Holding ser som centralt.

Annons

Leveransstart för radarmodulerna blir det under tredje kvartalet med avsikten att slutleverera ordern under 2018.

Även andra användare av dessa produkter har informerats och Sivers IMA räknar med slutleveranser även till dessa under innevarande år.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|