23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Boxon köper Maxbox Emballage i Göteborg

Det förvärvade företaget omsätter 15 miljoner och bedriver produktion i Kärra.
Annons

Det Helsingborgsbaserade företaget Boxon förvärvar Maxbox Emballage i Göteborg. Det köpta företaget omsätter 15 miljoner kronor och bedriver produktion i Kärra strax norr om Göteborg. De har åtta medarbetare.

– Maxbox stod inför ett ägarskifte och när vi fick frågan var vi direkt positiva då bolaget har spännande kunder i en växande region, säger Boxons vd Anders Yllfors, enligt ett pressmeddelande.

Annons

Tanken med affären är att utöka möjligheten att leverera specialanpassade emballagelösningar i mindre serier. Det här är något som många företag efterfrågar i dag.

Boxon meddelar också att de passar på att teckna ett samarbetsavtal med Specialwell J&J i Olsfors. Detta företag kommer att ta över ansvaret för produktionen.

Annons

Maxbox har många års erfarenhet av småskalig produktion av kundunika emballagelösningar.

– I och med den här affären får det bolag jag byggt upp en möjlighet att fortsätta och utvecklas inom en förpackningskoncern där man sätter kunden i centrum, säger Thomas Hallgren som tidigare ägde Maxbox, enligt pressmeddelandet.

Annons

Maxbox har flera långvariga kundrelationer.

Boxon är ett privatägt företag inriktat mot förpackningslösningar. De omsätter 1,1 miljarder kronor och har 260 medarbetare. Företaget är verksamt i Norden, Tyskland, Frankrike och Shanghai.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|