Företaget Robotcenter Laxå ser en god efterfrågan på sina robotlösningar.
– Det är en väldigt stark svensk industri nu med ett stort behov av robotar. Samtidigt är konkurrensen hård och det är många som ska vara med och dela på kakan, säger företagets vd Krister Nordlund till Metal Supply.
AnnonsTätorten Laxå är en gammal järnvägsknutpunkt och industriort som ligger i Örebro län.
Företaget uppgav i förra veckan att det under det senaste halvåret har varit full fart på leveranserna. Antalet förfrågningar på kompletta stationer och serviceavtal ökar hela tiden, heter det.
AnnonsUnder de senaste månaderna har företaget skeppat ut tre stationer på export medan övriga har gått ut på den svenska marknaden.
Vad är det för exportaffärer ni har gjort?– Det handlar om en installation i Estland där vi bytte ut en befintlig robot. Sedan har vi gjort en affär i Norge och en i Danmark, säger Krister Nordlund.
AnnonsEn svensk affär som de kommunicerade förra veckan var på en svetsrobotstation till företaget Plåt och Laserteknik i Trollhättan.
Vad är det för fler svenska avtal ni har tecknat?– Vi har fått en beställning från en tillverkare i Lidköping som är baserad i lastbilsindustrin. Även där byggde vi om en befintlig robotinstallation. Leverans av den affären sker vecka sex, säger Krister Nordlund till Metal Supply.
AnnonsFör närvarande har Robotcenter Laxå sju medarbetare.
Annons