23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Bilprofessor tror inte på Saab

Christer Karlsson, professor i industriell produktion tror inte att Saab Automobile har resurser till att klara den nästa bilgenerationen.

Saab Automobile var i början av 2010 optimistiska med en försäljningsprognos på 60 000 bilar. En prognos som reviderades några gånger under året och den slutliga försäljningsprognosen låg på 30 000- 35 000 bilar.

Och Saab nådde sitt mål med 32 048 sålda bilar.

Klarar inte nästa bilgeneration

Enligt Dagens Industri skriver TT att Christer Karlsson, professor i industriell produktion vid Copenhagen Business School i Köpenhamn inte tror att Saab har en framtid.

Enligt Christer Karlsson kan företaget inte leva på de här nivåerna och han anser att Saab klarar sig just nu tack bland annat sålda verktyg, men att Saab i nuvarande struktur inte har några möjligheter att leva in i nästa bilgeneration, då det kostar flera miljarder.

Trots att Karlsson inte har insikt i Saabs affärsplan tror han att Saab i bästa fall lever i tre år till.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|