23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Nederman säljer finskt bolag

Samtliga aktier i finska Dantherm Filtration Oy säljs till Indutrade Oy, vars dotterbolag Tecalemit är distributör av Nedermans produkter i Finland.
Annons

Nederman skriver i ett pressmeddelande att Nedermans och Dantherm Filtrations produkter och lösningar kompletterar varandra inom strategiska områden och Tecalemit kan genom affären marknadsföra ett bredare sortiment i Finland.

Sven Kristensson, VD och Koncernchef för Nederman, kommenterar affären: ”Indutrades dotterbolag Tecalemit har som långvarig och framgångsrik distributör av Nedermans produkter uppnått en ledande marknadsställning i Finland. Denna affär stärker Tecalemits och Nedermans gemensamma konkurrenskraft på den finska marknaden ytterligare.”

Annons

Affären träder i kraft den 3 januari 2011 och kommer att generera en mindre reavinst som kommer att redovisas i första kvartalet.

Annons
Ser över bolaget

Affären är en del av Nedermans pågående arbete med att se över sina bolag och operationella struktur, till följd av förvärvet av Dantherm Filtration.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|