Finska försvaret beställde redan 2003 av dåvarande Alvis Hägglunds finska dotterbolag Hägglunds Patria 24 granatkastartorn, skriver Örnsköldsvik Allehanda
Men av olika anledningar har affären dragit ut på tiden.
Ordern idag är på 14 grantakastartorn av modellen Amos och tillverkningen kommer att ske hos BAE Systems Hägglunds i Gullänget.
Dessutom finns det en option på ytterligare sex stycken och de redan fyra levererade tornen ska uppgraderas.
– Vi har jobbat väldigt hårt med den tekniska utvecklingen av Amos och är mycket glada över att vi nu kunnat ro den här affären i land, säger Hägglunds vd Jan Söderström till Örnsköldsvik Allehanda.
OrdervärdeOrderns värde i 2003 var 920 miljoner kronor, men hur mycket den nya ordern är värd vill Söderström inte berätta.
Men det rör sig om flera hundra miljoner.