23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Svenskt stål blir ännu bättre

Ny forskning bidrar till att stål som tillverkas genom stränggjutning blir ännu bättre.

Forskningen som har finansierats av Jernkontoret visar att vissa defekter uppstår vid stränggjutning på grund av att gjutformen skakas i ett visst mönster och hastighet.

– Jag har gjort en kartläggning av bland annat det gjutpulver som används och den ytspänning som förekommer vid stränggjutning av stål. Min forskning är ett bidrag till att göra stålet bättre, säger Jessica Elfsberg, som forskar inom ämnesområdet materialens processvetenskap vid KTH.

Svenskt stål konkurrenskraftigt

Hon tillägger att forskningen också bidrar till att förstå det otroligt komplexa processen som stålframställning är.

Samtidigt ligger Sverige långt framme när det gäller stål, och svenskt stål är enligt Jessica Elfsberg väldigt konkurrenskraftigt på den internationella marknaden.

Påverkar flera branscher

Hennes stålforskningen påverkar en rad branscher då stränggjutning är vanligt förekommande för stål som används i olika sammanhang.

– Stränggjutning sker av alla möjliga slags stål, till exempel bilplåt, specialstål för sodapannor som verkar i en varm och frätande miljö, samt fjäderstål som används för dämpning, exempelvis i kemisk industri, säger Jessica Elfsberg i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157