23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Maskintillverkaren investerar

Familjeföretaget har ända sedan början av 1950-talet tillverkat maskiner för jord- och skogsbruk.

Maskintillverkaren Huma Hulthéns i Moheda investerar. Tätorten Moheda ligger i Kronobergs län i Småland.





De köper in en ny 10-axlig Biglia från Ahlsell Maskin i Örebro.





Huma Hulthéns har ända sedan företaget grundades i början av 1950-talet konstruerat och tillverkat maskiner för jord- och skogsbruk. Sedan tidigt på 1990-talet har de även börjat verka som en legotillverkare främst inom skärande bearbetning. Företaget förfogar över CNC-styrda maskiner för tillverkning i små och medelstora serier.





De har tolv medarbetare och drygt 2 500 kvadratmeter verkstadslokaler, enligt företagets hemsida.





Huma Hulthéns köper in modellen B 436 Y2 från Biglia som är Italiens största tillverkare av svarvar. Sedan tidigare har de ett flertal maskiner från Biglia av olika typer i produktionen.





Företaget grundades 1950 av Karl-Erik Hulthén – då under namnet K-E Hulthéns Snickerifabrik. Det drivs i dag av tre av grundarens barn.





Huma Hulthéns omsatte 19 miljoner förra året.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078