Förra veckan träffades representanter från industrins olika led för att prata framgångsrik och hållbar produktutveckling på Svenska Mässan i Göteborg.
– Vi behöver fler forum i Sverige för att få fart på nya idéer. Vi måste dela på kunskaper, kontakter och framgångar med andra såväl inom industrin som mellan olika branscher på samma sätt som man framgångsrikt gör i exempelvis Silicon Valley, säger Pia Wågberg, senior advisor på Innventia i ett pressmeddelande.
Stålindustrin ser stora möjligheter med att låta olika kunskaper mixas.
– Sverige är specialister på avancerade stål, vi har ett försprång gentemot övriga världen. För att behålla detta försprång, som är nyckeln till vår konkurrenskraft, måste ständigt nya idéer och affärsmöjligheter utvecklas. Vi behöver koppla ihop forskning, tillverkning och användning för att hitta material med förbättrade eller helt nya egenskaper, säger Peter Salomon, informationsdirektör på Jernkontoret.
Den 5-6 oktober 2011 arrangerar Svenska mässan Material Fusion Congress & Expo. Det är en mötesplats om strategisk produktutveckling för industrin.
– Material Fusion är en viktig kundarena för oss och ett sätt att sprida kunskap om att designa produkter så det är möjligt att på ett enkelt sätt återvinna materialen. Såväl metaller och plaster som annat avfall är helt enkelt bra råvara till nya material, säger Mats Torring på Stena Recyclings marknadsavdelning.