23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Bergsäker utveckling för LKAB

LKAB kom i onsdags med sin delårsrapport och kan redovisa ett resultat som säger duga.
Annons

Nettoomsättningen för LKAB under perioden juli-september ökade med 164 % från 2 936 Mkr ifjol till 7 755 Mkr.

Rörelseresultatet för perioden var 4 761 Mkr en markant stigning jämfört med samma period i 2009 då resultatet var 104 Mkr.

För hela niomånaders perioden ökade nettoomsättningen med 194 % och blev 20 477 kr, medan rörelseresultatet blev 11 173 ( -382) Mkr.

Annons
Högre priser

Den positiva utvecklingen har främst möjliggjorts av fortsatt hög efterfrågan på LKABs produkter samt de högre järnmalmspriser som tecknades för 2010 skriver LKABS vd och koncernchef Lars-Eric Aaro i delårsrapporten.

Annons

Under 2010 har LKAB fortsatt teckna årskontrakt med sina kunder, samtidigt som många stora järnmalmsleverantörer i stället gått över till kvartalskontrakt.

Annons

Tecknade kontrakt innebär att LKABs järnmalmspriser för innevarande år ligger i nivå med 2008.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|