Gjutna produkter, som används framför allt av fordons-, vindkrafts- och telekomindustrin, visar en 40 % uppgång i Svenska Gjuteriföreningens senaste kvartalsrapport (Q2) över svensk gjutgodsproduktion.
Ökad orderingångRapporten visar att 80 % av gjuterierna har god eller tillfredställande orderstock och 60 % av gjuterierna räknar med ökad orderingång.
80 % av gjuterierna har högt eller tillfredsställande kapacitetsutnyttjande och 40 % av gjuterierna behöver nyanställa.
Satsar på forskning och utvecklingTrots ett tufft 2009 satsar branschen kraftfullt på forskning och utveckling.
Enligt ett pressmeddelande ökade branschforskningsprogrammet under 2009 – 2010 med över 15 % i volym.
Stora satsningar har genomförts inom området hållbar utveckling, med lättviktssatsningar och energieffektiviseringar, i samarbete med forskningskoncernen Swerea och Tekniska Högskolan i Jönköping.
