Efter att ha öppnat ett representationskontor i Dubai tidigare i år, tar Elos Fixturlaser nu nästa steg i sin offensiva marknadsstrategi och bildar ett nytt säljbolag i Italien, Fixturlaser S.r.l.
Det italienska bolagetFixturlaser S.r.l. ansvarar för all försäljning av Elos Fixturlasers produkter i Italien.
AnnonsFöretaget planerar också att kunna utföra reparationer och kalibrering av dessa produkter inom en snar framtid.
Lokaliserat i Milanoområdet, befinner sig bolaget mitt i centrum för den italienska tillverkningsindustrin.
AnnonsDet bemannas av två anställda med lång erfarenhet av laserbaserad axeluppriktning och det finns därmed goda förutsättningar för en effektiv bearbetning av den italienska marknaden.
Annons- Det är glädjande att se de framgångar Elos Fixturlasers nya produkter nått och jag är övertygad om att starten av verksamheten i Italien kommer att gynna försäljningen ytterligare, säger Göran Brorsson, koncernchef för Eloskoncernen i ett pressmeddelande
Annons Annons