23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tillverkaren i Hillerstorp expanderar verksamheten i Asien

Ska bearbeta målgrupper som robotåterförsäljare, slutanvändare och statliga projekt.

Det Hillerstorpsbaserade företaget Axelent satte upp ett bolag i Bangkok i Thailand – som går under namnet Axelent SSEA – i december förra året.

– Vårt huvudsakliga fokus ligger på att marknadsföra Axelentprodukterna X-Guard och X-Tray, säger dotterbolagschefen Andy Kitthanasup i företagets färska nyhetsbrev.

Nu i uppstarten är de tre medarbetare i bolaget. Om verksamheten växer som förväntat kommer de förmodligen att behöva anställa fler medarbetare.

– Vi planerar att bearbeta fyra målgrupper; robotåterförsäljare, Sis (System Integrator companies), slutanvändare (inom till exempel livsmedels-, bil-, förpacknings- och jordbruksindustrin) samt statliga projekt och liknande, säger Andy Kitthanasup.

Axelents kontor och lager ligger i Bangkok men produkterna säljs över hela Thailand och dess grannländer i södra och sydöstra Asien.

Företaget erbjuder produkter och tjänster inom säkerhet för maskin, bygg och lager. All produktutveckling, produktion, lagerhållning och förpackning sker i Hillerstorp i Gnosjö kommun.

Totalt har de försäljningskontor i fler än 50 länder och produkterna säljs över hela världen. Inom företaget finns bland annat varumärket X-Tray som erbjuder ett kabelförläggningssystem baserat på trådstegar.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141