23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Duroc verkställer flyttplanerna

Duroc samlar laserverksamheten i Luleå och ökar kapaciteten.

Nu verkställs planerna för flytten av Duroc Engineerings laserverksamhet till Durocs anläggningar i Luleå.

Kan hantera större volymer

Tillsammans med de investeringar som genomförs på Duroc Special Steel innebär detta att Duroc får en rationell produktionsanläggning i Luleå som på ett effektivt sätt kan hantera större volymer.

-Duroc får en effektiv och kraftfull verksamhet där vi samlar säljkraft och kunnande kring materialteknik och metallurgi under ett och samma tak, säger Durocs koncernchef Erik Albinsson i ett pressmeddelande.

-I Luleå har vi lokaler som är anpassade för effektiv hantering av tunga och stora komponenter, förklarar Dan Bergman, ansvarig för Durocs Luleåverksamheter.

Han fortsätter: ”Här finns dessutom lång erfarenhet av tungt industriellt underhåll och rationella produktionsflöden. Inom Engineering-verksamheten kommer vi att kunna erbjuda flera olika påsvetsmetoder baserade på laser och plasma, skräddarsydda efter kundernas behov. ”

Flytten sker i två etapper

Flytten av laseranläggningarna kommer att ske i två etapper, den ena under hösten 2010 och den andra efter årsskiftet.

Samtliga medarbetare i Umeå erbjuds att flytta med.

Flytten medför nedskrivningar av tillgångar om 0,2 Mkr.

Kostnader för flytten i övrigt är ringa. Efter genomförd flytt kommer verksamheterna i Luleå att omsätta drygt 150 Mkr och ha ca 70 anställda.

Duroc tecknar nytt

Läs också:

Duroc vill samla sina laser- och svetsverksamheter i Luleå
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web01