Både arbetsgivarna och fackförbunden har sagt nej till det senaste medlingsförslaget.
Budet innebar att lönerna skulle höjas med 2,4 procent under 18 månader skriver Svenska Dagbladet.
- Vi avvisar avtalsförslaget då vi varken kan acceptera lönenivån eller den längd på avtalet som de opartiska ordförandena, opo, lämnade på lördagen, säger IF Metalls förbundsordförande Stefan Löfven i ett pressmeddelande.
- Vi tycker att löneökningarna är för höga under den period som medlarna föreslår. Vi är också emot att det läggs ut ett revisionstillfälle redan 1 april 2010, säger Bengt Huldt, vd för stål- och gruvarbetsgivarna till Svenska Dagbladet.
Det har under det senaste halvåret varit många diskussioner omkring bemanningsföretag.
IF Metall skriver i ett pressmeddelande att de inte är emot bemanningsföretag men att det måste hittas en lösning på frågan.
- Det är själva missbruket vi vill förhindra. Det vill säga då företagen ensidigt kränker tidigare anställda som enligt lagen om anställningsskydd har återanställningsrätt i nio månader. Men i stället för att återanställa kringgår företagen lagen och anlitar bemanningsföretag, det är just detta vi måste få stopp på, säger Stefan Löfven.