Löftet om en visstidsanställning efter studierna skall vara med och öka antalet studerande på Kungsmadskolans industriprogram.
- Vi behöver duktiga ungdomar i vår verksamhet. En visstidsanställning direkt efter studenten innebär att ungdomarna får in en fot på arbetsmarknaden. Anställningen kan handla om tre till sex månader men den kan också leda till en fast anställning, säger Bengt Swanström, vd på Willo Maskin AB i Räppe och ordförande i GoTech till Smålandsposten.
Löftet om en visstidsanställning träder i kraft för de nya studerande som kommer in på utbildningen i höst.
- Det är oerhört positivt att lova detta. Med alla de varsel som har följt i spåren av lågkonjunkturen sänder det positiva signaler om att det lönar sig att utbilda sig på industriprogrammet och att det finns en framtid inom industri- och teknikföretagen, säger Kungsmadskolans rektor Klas Gummesson.