23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ansvar för miljön

Miljö- och klimatfrågorna blir allt viktigare och många företag har redan en plan för hur de skall hantera ämnet, SKF i Göteborg kommer att satsa ytterligare genom ett nytt samarbete.

SKF i Göteborg startare ett samarbete med Göteborgs Energi för ”Hållbar industri i Göteborg”.



SKF har redan ett mål om att minska koldioxidutsläppen med 5 procent varje år

, oavsett produktionsvolym.





Det krävs stora mängder energi för att driva produktionsanläggningen i Göteborg. Trots att produktionsvolymen har ökat med 25 % i perioden 2002-2008 har användningen av el för produktionsverksamheten minskat med cirka 8 procent, under samma period.





I det nya samarbetet med Göteborg Energi kommer SKF i Göteborg att utveckla drift och underhåll av energiproduktionen i Göteborg. Dessutom kommer företaget satsa på mera klimatvänliga energislag som fjärrvärme, biogas, fjärrkyla och el från vindkraft.





Utöver de konkreta tilltagen på produktionsanläggningen kommer samarbetet att medföra forskning och utveckling i Göteborg inom vindkraftsteknologi för att skapa förutsättningarna för ett kunskapssamarbete i Göteborgsområdet, skriver SKF.





Bildkälla: SKF, på bilden: Carl Orstadius, VD SKF Sverige AB(till vänster) Anders Hedenstedt, VD Göteborg Energi(höger).

Källa: SKF

BREAKING
{{ article.headline }}
0.128