En Optiflex är under uppbyggnad vid denna pressläggning och hinner precis med till premiär på mässan och en leveransklar finns i lagret. 200-tonsmaskinerna är utrustade med bland annat:
– Nytt styrsystem
– CNC-styrt underverktyg
– Säkerhetssystem med möjlighet till avläsning av bockvinklar
– Sladdlös fotpedal
Ursviken erbjuder kantpressar från 100 till 10 000 tons presskraft i standardutförande eller tillverkad för speciell produktion. Det finns därmed ofantligt stora maskiner i utbudet.
Ursviken Technology tillhör finska Ursviken Group Oy. I företagsgruppen ingår Ursviken Technology, Sverige, Pivatic Oy, Finland och Ursviken Inc. i USA
På Euroblech ställer företaget ut i monter F145 Hall 12 tillsammans med tyske agenten Placke och på plats är företagets OptiFlex med 200 tons presskraft och 3,1 meter.
Ursviken finns även på plats i monter G26 Hall 11 tillsammans med Pivatic Oy som ingår i Ursviken-gruppen. Även här kommer det att finnas en OptiFlex med 200 tons presskraft och 3,1 meter.
Monter: F145 Hall 12 och G26 Hall 11.