23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Proffs målgrupp för RS 3D-skrivare

RS Components har fått in sin första 3D-skrivare under det egna varumärket. Skrivaren utlovas ha specifikationer i proffsklass och ge bra utskrifter till ett lågt pris; den är cirka 30 procent billigare än andra 3D-skrivare i samma klass.
Annons

Skrivaren har elektronik- och maskiningenjörer som arbetar med konstruktion, prototypframtagning samt forskning och utveckling som målgrupp. Den förstärker det växande utbudet av maskiner för snabb prototypframtagning som nu finns att köpa från RS. RS portfölj innehåller även andra prisvärda 3D-skrivare från 3D Systems, MakerBot, Ultimaker, Beevercreative och RepRapPro.

Annons

RS IdeaWerk använder FDM-tekniken (Fused Deposition Modelling) och har en byggvolym på 150 x 150 x 140 mm samt en minsta lagertjocklek på 0,18 mm. Systemet har ett skrivarhuvud och använder 1,75 mm PLA-tråd i många olika färger. Även tråden kan köpas in från RS.

Annons

Användningen av det miljövänliga PLA-materialet innebär inte bara att tråden är fri från gifter – man slipper även kemiska utsläpp och otrevlig lukt, vilket gör att den passar lika bra för hemmabruk som i industriella miljöer. Maskinen låter även väldigt litet när den skriver ut, vilket underlättar användning på kontoret, hemma eller i klassrummet.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.072|