23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Piratskydd räddar företaget

Wibu Systems lovar att skydda programvaran enkelt och säkert för att förhindra piratkopior. Företaget som sedan 1989 fokuserat på Digital Rights Management, DRM-teknik visar upp hackerskydden på Hannovermässan 7-11 april.
Annons

Wibu-Systems är en av de tre största leverantörerna i DRM antipiratindustri med kunder som Sony, Kodak, Motorola och Siemens. Verksamheten är snabbväxande med en årlig takt på minst 20 procent.

– Även under lågkonjunkturer har vi bibehållit tillväxten genom att intensifiera vår forskning och utveckling och strategiska partnerskap, säger Elke Spiegelhalter.

Annons

Wibu-Systems var tidigt ute med nya tillverkningstekniker som miniatyrisering och chip-on-board eller de senaste krypteringsalgoritmerna. Företaget har även skapat system som gått vidare till att bli standard för andra företag. Företaget tar fram olika slags nycklar som låser IT-systemen mot intrång.

Annons

– Vi har ett antal internationella patent och samarbetar med tunga konsortier, kommittéer och forskningsinstitutioner som SIIA, USB Implementers Forum, Bitkom, VDE och FZI.

FZI står för Research Centrum för informationsteknik i Karlsruhe. Närheten till Karlsruhe Institute of Technology, KIT, som är en av Tysklands tre elituniversitet har gett företaget betydande fördelar.

Annons

– Vi har ett nära samarbete med universitet och många andra institutioner. Ledande företag som Autodesk, Apple, HP, IBM, Intel, Microsoft och Sun har inkluderat oss i deras utvecklarprogram, säger Elke Spiegelhalter.

Annons

På bilden Elke Spiegelhalter och Oliver Winzenreid från Wibu Systems.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03