Energi- och miljöteknikkoncernen
Opcon har inlett ett samarbetsprojekt med Alfa Lavalavseende en integration av bolagens teknik och ökad systemförsäljning.
Projektet syftar till att integrera
Opcon Powerbox för elproduktion ur spillvärme med Alfa Lavals värmeväxlarteknikför att erbjuda kunder inom elintensiv processindustri innovativa systemlösningar för energibesparing och elproduktion. Som ett första steg ska konceptet med systemförsäljning testas av Alfa Lavals säljorganisation i Benelux-länderna.
Målet med samarbetsprojektet
är att under praktiska förhållanden undersöka förutsättningarna för ett mer långtgående samarbete. Samtidigt är avsikten att undersöka möjligheterna att med Alfa Lavals värmeväxlarteknik ytterligare öka konkurrenskraften för Opcon Powerbox och skapa merförsäljning för Alfa Laval.
- Det här är ett mycket spännande projekt för oss. Alfa Laval är med sin globala och mycket kompetenta organisation en ytterst attraktiv samarbetspart för Opcon. Det gäller försäljningssidan där vi ser stora möjligheter att tillsammans med Alfa Laval erbjuda kunderna innovativa lösningar med stor potential till energibesparing och CO2-fri elproduktion med Opcon Powerbox. Men det gäller även tekniksidan där vi räknar med att Alfa Lavals produkter och stora kunnande inom värmeväxlarteknik kan bidra till att stärka konkurrenskraften för Opcon Powerbox, säger Rolf Hasselström, vd och koncernchef Opcon AB.
- Genom att använda Alfa Lavals energieffektiva värmeväxlarlösningar kan våra kunder sänka energikostnaderna och samtidigt reducera sina koldioxidutsläpp. Samarbetet med Opcon innebär att vi nu kan erbjuda ytterligare ett innovativt användningsområde för spillvärmet vi kan tillvarata, säger Hans Dahlén, Segments Chef för Process Industrin, Alfa Laval AB.
Opcon Powerbox
är Opcons egenutvecklade produkt för produktion av ny CO2-fri el från spill- och restvärme redan från 55 grader Celsius. I standardutförande är Opcon Powerbox på 0,74 MW och kan installeras bl.a. vid större processindustrier, kraftverk, större dieselmotorer eller efter viss anpassning på större fartyg. Genom att använda spillvärme produceras el från en källa som annars skulle gå förlorad. Spillvärme är en enorm och till stora delar outnyttjad potential. Enligt amerikanska energidepartementet finns mer tillgänglig spillvärme i amerikansk industri än elproduktionen från samtliga förnyelsebara energikällor i USA sammantaget.
Källa: Opcon
Om Opcon
är en energi- och miljöteknikkoncern som utvecklar, producerar och marknadsför system och produkter för miljövänlig, effektiv och resurssnål energianvändning. Opcon har verksamhet i Sverige, Kina, Tyskland, Storbritannien och Danmark. Antalet anställda är cirka 360. Aktien är noterad på Nasdaq OMX Stockholm. Koncernen är uppdelad i tre affärsområden:
Renewable Energy
arbetar med framställning av el ur spillvärme, bioenergi, hanteringssystem för naturgas, industriell kyla, återvinning av värme, torkning av biomassa, rening av rökgaser, hanteringssystem för biobränslen mm, luftsystem för bränsleceller samt mätning och övervakning av processer. Affärsområdet omfattar dotterbolagen Svenska Rotor Maskiner (SRM), Opcon Energy Systems (OES), REF Technology (REF Tech), Svensk Rökgasenergi (SRE), Saxlund, Värmlands Montageteknik samt varumärkena Opcon Autorotor och Mitec Instrument.
Engine Efficiencyarbetar i huvudsak med tändsystem för förbränningsmotorer inklusive etanol-, naturgas- och biogasmotorer. Affärsområdet omfattar dotterbolagen SEM, Opcon Technology Suzhou samt Laminova Production.
Mobility Productsarbetar med teknik för positionering, förflyttning och reglering, för elfordon och elrullstolar. Affärsområdet omfattar dotterbolaget REAC och Balle A/S.