Aluminiumgjuteriet i Charlottenberg befinner sig under rekonstruktion och har fram till nyligen tillhört företagsgruppen Nemak. Nemak har beslutat att antingen avyttra företaget i Charlottenberg, hitta en ny strategisk parter eller bilda ett fristående bolag.
Under försöket att återuppstå har man beslutat att återta det ursprungliga företagsnamnet – Fundo. Fundo är latin och betyder ”att gjuta metall”. Fundo är ett känt varumärke på den svenska marknaden och har har sedan aluminiumgjuteriets etablering 1951 förknippats med gjutna säkerhetsprodukter i aluminium.
VD Hendrik Hasewinkel hoppas att konjunkturen vänder för aluminiumprodukter.
Rekonstruktör Mikael Kubu, vd för Ackordcentralen i Stockholm, har fått förlängt rekonstruktionstid till den 6 november och han hoppas att en av de intressenter som han har kontakt med kommer att träda in som ny ägare innan dess.
Idag har Fundo drygt 100 anställda. Innan nedkonjunkturen startade i höst sysselsatte företaget 285 personer.
Källa: Nya Wermlandstidningen