23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Stororder till ventiltillverkare

Peab Process AB i Hammarö har inget med byggföretaget Peab att göra. Hammaröföretaget tillverkar ventiler och säljer så det knakar - senaste ordern är på 25 miljoner kronor.

Processinstrument och electro AB, kort kallade

Peab Process AB

, i Hammarö har gått bra redan tidigare och redan innan denna nya order låg företaget 20 miljoner över budget. Förra årets omsättning på 100 miljoner kronor är snart inhämtad redan nu. I maj låg omsättningen på över 90 miljoner kronor.

Den nya ordern på 25 miljoner kronor säkerställer en bra beläggning både i år och under 2010, berättar VD Mats Warnqvist.

Beställaren är Forsmarks kärnkraftverk och ordern gäller Fisher reglerventiler för ångturbinens dränagesystem till kärnkraftverket. Med de nya ventilerna som skall installeras 2010 får Forsmark mindre kondensatläckage och därmed lägre värmeförluster.

Peab Process som har 43 anställda och verksamhet på 10 orter i Sverige och Danmark blev utsett till ”Årets företag” i Hammarö kommun 2007.

Källa: SR Värmland & Peab Process AB

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156