23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Schaeffler skakar

Den stora tyska Schaeffler-koncernen börjar skaka. Underleverantören har ett par hundra miljarder kronor i skulder och konkurrenterna ser nu chancen att köpa intressanta bitar.
Annons

Den jättelika underleverantören Schaeffler äger kullagertillverkare som INA och FAG Kugelfischer. Bolaget köpte Continental i höstas, som i sin tur hade köpt VDO från Siemens. Skulderna från transaktionerna uppgår nu till 21 miljarder EUR, vilket motsvarar över 200 miljarder svenska kronor.

Annons

Med skulder i den storleken står det illa till för Schaeffler eftersom bilindustrin samtidigt befinner sig i kris. Den tyska staten har avvisat skattefinansierat stöd till koncernen, och nu uppges det att konkurrenterna börjar intressera sig för bitar av koncernen som kunde vara intressanta köpsämnen. Bland intressenterna finns enligt tidningen Handeslblatt både Bosch och amerikanska Timken.

Annons

Källa: Handelsblatt (DE)

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02