23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Tar stororder på trafiksäkerhetslösningar

Beställare är huvudstadsregionen i Bryssel.
Annons

Sensys Gatso Group, en stor aktör inom trafiksäkerhetslösningar, har erhållit ett kontrakt värt 6,7 miljoner kronor från huvudstadsregionen i Bryssel, Belgien. Det framgår av ett pressmeddelande.

Kontraktet, som är treårigt, tecknas med Sensys Gatso Groups partner Engie Fabricom, Belgien och omfattar trafiksäkerhetssystem. Leveranserna inleds under första halvåret 2017 med cirka en tredjedel av kontraktsvärdet, och ska slutföras senast i slutet av 2019.

Annons

Sensys Gatso Group är sedan länge etablerad som en stor aktör i Belgien som är en av de större marknaderna i Europa inom automatisk trafikövervakning.

Annons

– Jag är stolt över att erhålla det här kontraktet. Det visar på vår ledande ställning i Benelux och Europa som helhet, säger Torbjörn Sandberg, vd och koncernchef, Sensys Gatso Group.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|instance-web04