ABB har tagit hem en order värd
87 miljoner dollari USA för att expandera och stärka
kraftöverföringsnätet i Los Angeles-området. Expansionen leder till att nätet kan leverera mer elektricitet från
förnybara energikällor.
Kapaciteten i det 22 år gamla Intermountain Power Project Southern Transmission System (IPP STS) kommer att öka med 25 procent till 2 400 megawatt fram till 2010. Uppgraderingen är en del av Los Angeles Department of Water and Powers (LADWP) mål att
.
”ABB är stolta över att vara delaktiga i detta projekt som ligger helt i linje med ABB:s fokus på ökad energieffektivitet och högre utnyttjande av förnybar energi”, säger Peter Leupp, chef för ABB:s division Power Systems.
Intermountain Power Agency (IPA) med operatören Los Angeles Department of Water and Power (LADWP) har gett ABB i uppdrag att uppgradera det högspända likströmssystemet (HVDC) med kontroll- och skyddssystemet MACH2, effektiva kylsystem för ventilerna som omvandlar spänningen från växelström till likström och tillbaka, samt ytterligare AC-filter som förbättrar kvaliteten på
kraftförsörjningen.
Merparten av leveransen produceras av ABB i Ludvika.
” Det är mycket intressant för ABB att få förtroendet att hjälpa till att bygga upp transmissionssystemen i Nordamerika. Projektet är ett ypperligt exempel på hur våra energieffektiva tekniska lösningar hjälper våra kunder att använda förnybara energikällor, säger Claes Scheibe, chef för ABB:s HVDC-enhet.
Källa: