23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Oslobörsen anmälde Rollén

"Reagerade på handelsmönstret"

Det var Oslobörsen som anmälde de affärer som norska Økokrims insiderutredning mot Hexagons vd Ola Rollén tros gälla.

– Vi reagerade på handelsmönstret, säger börsens kommunikationschef Geir Harald Aase till Svenska Dagbladet.

När det norska teknikbolaget Next Biometrics den 9 oktober i fjol meddelade att Greenbridge Partners – ett investeringsbolag grundat av Rollén och finansmannen Melker Schörling – skulle bli storägare genom en riktad nyemission sköt aktiekursen i höjden.

Som brukligt är vid stora kursrörelser i samband med nyheter granskade börsen handeln i aktien innan meddelandet skickades ut. Då visade det sig att Rollén, via ett helt annat bolag än Greenbridge Partners, köpt aktier i Next Biometrics, skriver SvD. Oslobörsen rapporterade affärerna till den norska finansinspektionen, Finanstilsynet.

Hexagonchefen sitter häktad i Oslo, misstänkt för olaglig insiderhandel. Häktningen löper ut på lördag. Økokrims åklagare Marianne Bender ska, enligt tidigare besked, i dag besluta om hon ska begära att häktningsperioden förlängs.

– Han blir sittande så länge vi bedömer att det finns en risk för förstörelse av bevismaterial, sade hon till TT i tisdags.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125