23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Högtryck hos Siemens i Finspång

Hos Siemens Industrial Turbomachinery AB i Finspång går man mot strömmen. Här är orderböckerna överfulla och man behöver nyanställa 100 personer.

Siemensi Finspång tillverkar gas- och ångturbiner, och här kör man för högtryck. Orderböckerna är så fulla att leveranstiden kan vara upp till ett år, och kunderna betalar handpenning för att komma före i kön.





Men en så lång leveranstid innebär också en risk, berättar Mats Rosander, personaldirektör och informationschef. Med det osäkra läget runt omkring i värden finns det alltid en risk att en kund behöver annullera en order. Därför försöker man kontinuerligt att värdera vilka kunder som kunde komma i obestånd och agrera utifrån det.





Men i nuläget ser situationen stabil och bra ut och vi ser positivt på framtiden, avslutar Mats Rosander.





Siemens i Finspång

sysselsätter 2 400 personer och har i dagsläget 100 lediga jobb.





Källa: SR Östergötland







BREAKING
{{ article.headline }}
0.109