Legotillverkarens jordskruvar gör succé
Har varit igång i drygt ett år och intresset ökar.
Hela affärsidén handlar om att förankra saker i marken på ett nytt och säkert sätt. Innovationen jordskruv har blivit en succé, enligt artikeln.
Sven-Åke Svensson startade bolaget år 1970. Nu driver han företaget tillsammans med sonen Markus.
När FT träffar Markus har han nyss kommit hem från en mässa i Kungälv, där han visat upp jordskruvarna. Tidigare i somras gick jobbresorna längre söderut: företaget har levererat jordskruvar och monterat två stora parker med solpaneler, en i Småland och en i Skåne.
– Han skruvar på för fullt, säger Markus pappa Sven-Åke.
De är båda hälftenägare i firman och även om det är Markus som numera driver företaget finns Sven-Åke också med i högsta grad.
Jordskruvarna är inte deras enda verksamhet i firman, om än den som växer mest.
– Vi håller i de gamla fasta kunderna, med montagearbeten och plåtarbeten, men det har svängt över lite mer på jordskruvarna, säger Markus.
De har varit i gång med jordskruvarna i större skala i drygt ett år och möts av ett ökande intresse.
Parkbänkar, maskinhallar, växthus och flaggstänger är andra objekt de sålt skruvar till. Principen är enkel: en skruv, vars storlek avgörs av vad det är för objekt som ska förankras, skruvas ned i marken och så sätter man fast exempelvis stolpar i skruvarna och bygger. Man slipper allt vad gjutning och grävning heter och det blir minst lika stadigt.
De är inte ensamma på marknaden om att sälja jordskruvsprodukter, men har en konkurrensfördel:
– Vi är de enda som har den här bredden. Vi har skruvar från 40 centimeter till 2 meter, berättar Markus.
Hur ser du på framtiden för jordskruvarna?
– Det ska bli mer. Vi kommer med en del nya saker till våren, som vi ska jobba på i vinter. Det kommer att bli spännande, lovar han men vågar inte säga mer än så än.