SSAB lanserar Hardox HiTemp vilket ska ses som ett tillskott till slitplåtsfamiljen Hardox. Målsättningen är att produkten bättre ska kunna stå emot slitage i miljöer med högre temperaturer. Det meddelar bolaget under natten till fredagen.
Traditionellt seghärdade slitstarka stål förlorar hårdhet vid högre temperaturer, i intervallet 300-500°C. Hittills har lösningarna för applikationer i höga temperaturer varit dyrare och mer komplicerade att arbeta med, enligt stålbolaget.
Tillämpningen för den nya produkten är speciellt i processindustrier som stålverk, cementfabriker och kolkraftverk samt återvinnings- och asfaltindustrin.
Hardox HiTemp levereras i tjocklekarna 5–51 millimeter. Det kan skäras, svetsas och maskinbearbetas med samma slags maskiner och metoder som konventionellt stål.