23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Snuvar internationella konkurrenter på generatororder

Avtal omfattar även tjänster och support.

Arc Aroma Pure har fått en order på en så kallad CEPT-generator från OptiFreeze. Ordervärdet är 1,75 miljoner kronor.

I beställningen ingår förutom CEPT-generatorn utvecklingshjälp, service och support.

"Ordern togs i konkurrens med olika internationella aktörer vilket innebär att Arc Aroma Pures anbud bedömdes som det mest intressanta. Det befintliga avtalet mellan Arc Aroma Pure och OptiFreeze avseende leverans av konsulttjänster och material står fast", heter det.

Arc Aroma Pure har utvecklat ett sätt att kontrollera elektriska pulser som ger ett högt energiutbyte. Genom CEPT-plattformen, som är en generator, används tekniken inom biogas, avloppsrening och extraktion. Plattformen använder kortvariga högspänningspulser som spränger cellmembranet och dödar oönskade mikroorganismer.

Företaget grundades 2008 och har fått olika utmärkelser och stöd från bland annat Vinnova och Energimyndigheten. Aktien handlas på First Northlistan på Nasdaq OMX.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web02