23948sdkhjf

Han är ny vd på Onrox Malmö

Inissions säljchef blir vd på dotterlaget.
Den 14 juli köpte kontraktstillverkaren Inission upp Onrox Malmö, som ingick i Onrotx Group. Nu blir Stefan Jönsson, som rekryterades till Inission innesäljare sedan i januaru 2016.

Inission strategi är att växa genom förvärv och att på så vis bli en av de större EMS-aktörerna i Norden. På bara fyra år har fyra bolag köpts upp, varav Onrox var det största.

Läs också: Inission: Största affären någonsin

Tanken är att Onrox Malmö ska integreras i övriga Inission samtidigt som det pågår en samlokalisering av Inissions verksamhet i Sösdala till Malmö. Det ska, enligt ett pressmeddelande från Inission och vd-bytet ska tolkas som en del i hur Inissions verksamhet "ska resultera i en slagkraftig enhet för medarbetare och kunder"".

— Jag känner mig hedrad över att få leda Onrox Malmös starka och kompetenta team och ser fram emot att få fortsätta att vidareutveckla verksamheten i god Inission-anda, där vi tar de bästa bitarna från respektive organisation, säger Stefan Jönsson i ett pressmeddelande.

Nuvarande vd Börje Nilsson har tidigare dubblerat som vd för både Onrox Borås och Onrox Malmö. Han ska från och med den 15 augusti endast fokusera på företagets verksamhet i Borås.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.078