23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Stark avslutning på året för Systemair

Ventilationsföretaget Systemair redovisar en stark tillväxt för fjärde kvartalet och ökade nettoomsättningen med 23 procent och rörelseresultatet med 32 procent.

För räkenskapsåret 2007/2008 (1 maj - 30 april) ökade nettoomsättningen med 16 procent till 3 092 Mkr (2 664) och rörelseresultatet (EBIT) med 22 procent till 403 Mkr (329).

- Tillväxten är fortsatt stark i Östeuropa, säger Gerald Engström, koncernchef för Systemair.

- Förvärven av aggregattillverkaren Koolclima i Spanien tillsammans med Climaproduct i Italien utvecklar vårt sortiment ytterligare och stärker våra positioner på den europeiska marknaden. Vi ökar också våra insatser på den asiatiska marknaden och har etablerat ett säljbolag i Australien.

- Efter verksamhetsårets slut har vi genomfört förvärv i Malaysia och USA och har därmed sammantaget 12 produktionsanläggningar i Europa och Nordamerika och egna säljbolag i 38 länder.

Bokslutskommunikén i sin helhet finns från och med 08.30 idag tillgänglig på websidan,

www.systemair.se

.

För ytterligare information kontakta:

Lars Hansson, styrelseordförande, mobil 070-895 90 02

Gerald Engström, CEO, 0222-440 01, mobil 070-519 00 01

Glen Nilsson, CFO, 0222-44003, mobil 070-654 40 03

Systemair i korthet

Systemair är ett ledande ventilationsföretag med verksamhet i 38 länder i Europa, Nordamerika, Mellanöstern, Asien, Sydafrika, och Australien. Bolaget omsatte cirka 3,1miljarder kronor räkenskapsåret 2007/08 och har cirka 1 800 anställda. Sedan grundandet av Systemair 1974 har bolaget årligen ökat omsättningen och samtidigt uppvisat positiva rörelseresultat. Under de senaste 3 åren har den genomsnittliga tillväxten uppgått till cirka 18 procent . Koncernen omfattar ett 50-tal bolag.

Systemair har en väletablerad verksamhet på tillväxtmarknader, i synnerhet i Central- och Östeuropa inklusive Ryssland. Koncernens produkter marknadsförs under varumärkena Systemair, Frico, VEAB och Fantech. Systemair är sedan den 12

oktober 2007 noterat på OMX Nordiska börs i Stockholm på listan för medelstora bolag.

Källa: Systemair

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04