ABB har tagit emot en beställning värd ca 130 miljoner USD från elkooperativet Great River Energy för att uppgradera en befintlig HVDC-förbindelse i USA. HVCD- länken går mellan Underwood, North Dakota och Buffalo, Minnesota, ett avstånd på 700 kilometer.
– Uppgraderingen förlänger livstiden och förbättrar tillförlitligheten för den här viktiga överföringslänken, och hjälper därigenom till att säkra strömförsörjningen för konsumenterna i regionen, säger Claudio Facchin, vd för ABB:s Power Grids-division, i ett pressmeddelande.
Som en del i projektet ska ABB uppgradera och förlänga livslängden för omriktarventilerna, kylsystem och kontroll- och skyddssystem, detta leveraras från ABB i Ludvika, samt annan relaterad utrustning i omriktarstationerna.
Beställningen gjordes under fjärde kvartalet 2015.
