23948sdkhjf

Nederman köper NCC

Förvärvet av metallbearbetningsföretaget National Conveyor Company, NCC, ska stärka Nedermans närvaro i Nordamerika.
Köpet av National Conveyor Company, NCC, kommer, enligt Nederman, ge koncernen tillgång till den nordamerikanska marknaden för metallbearbetning.

NCC, som bland annat sysslar med produkter och system för separering, transport och hantering av metallspån, får också betydelse för Nederman när det kommer till utrustning för hantering av aska och kalk, något ofta ingår i Nedresans filterlösningar för kunder inom gjuteri- och stålindustri.

— Förvärvet av NCC ger Nederman tillgång till den viktiga nordamerikanska marknaden för metallbearbetning. NCC kommer också att fungera som en kanal för lansering av lösningar för filtrering av oljedimma, ett område där Nederman stärkt sin position genom förvärvet av Filtac AB i september 2015, säger Nedermans koncernchef Sven Kristensson, i en kommentar.

NCC omsätter cirka 50 miljoner kronor och sysselsätter 17 personer och är från och med 5 november en del av Nedermankoncernen.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.187