23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tesla: ny fabrik på gång

Elbilstillverkaren kan öppna anläggning i Kina.

Enligt Elon Musk, vd för den amerikanska elbilstillverkaren Tesla, förhandlar bolaget med Kinas regering om att starta produktion i landet. Det rapporterar TT.





Genom lokal produktion skulle priset på de Teslabilar som säljs i Kina kunna sänkas med upp till en tredjedel, uppger Elon Musk, som under torsdagen och fredagen besökte Peking.





För att få tillstånd att producera bilar i Kina måste utländska biltillverkare vanligen bilda ett samriskbolag med ett kinesiskt företag.





Försäljningen i Kina går trögt för Tesla, och enligt kinesiska medier har bolaget i år minskat personalstyrkan på 600 medarbetare i landet.





Bolaget redovisar inga regelbundna försäljningssiffror för Kina, men uppgav på fredagen att 3 025 bilar av modellen Model S såldes i landet under perioden januari—september.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.125