Nytt varv till Göteborg på gång
Flera seriösa aktörer har visat intresse.
– Jag är förvånad över att hela världen verkar konstatera att varvsnäringen är över på Götaverken. Men faktum är att det finns flera intressenter som vill hyra området för att bedriva varvsverksamhet, säger Lena Andersson, vd för kommunägda Älvstranden Utveckling AB, till tidningen.
Det är i nuläget inte officiellt vilka intressenter det rör sig om, men enligt Lena Andersson handlar det om flera seriösa svenska intressenter.
Att Damens flytdocka inom kort bogseras till Dunkerque i Frankrike betyder enligt Lena Andersson ingenting i sammanhanget.
– De som är intresserade av att nystarta varvsverksamhet på Götaverken får ta med sig sin egen docka, det är de medvetna om, säger hon.
Giftig botten
Ett problem för Älvstranden och varvsivrarna som först måste lösas är den miljösanering som krävs vid Götaverken. Bottensedimenten är kraftigt förorenade, det har uppmätts mycket höga halter av det giftiga ämnet tributyltenn, TBT, i bottenslammet.
– Miljöfrågan måste lösas innan miljöförvaltningen ger klartecken för ett nytt varv. Men vårt mål är att frågan inte under några omständigheter får dras i långbänk i fem-tio år, säger Lena Andersson.
Hennes målbild är att miljöproblematiken ska vara löst till våren.