Wema som har många års erfarenhet inom maskinbyggnation, programmering, automation, felsökning och service tar nu över PGP:s affärskoncept och maskinlinjen Lina. Det framgår av ett gemensamt pressmeddelande från företagen.
PGP har i första hand arbetat med att utveckla förpackningsmaskiner och automation till små och medelstora företag i kak- och konfektyrsbranschen.
AnnonsFöretaget har en egen produkt i maskinlinjen Lina, och har även utvecklat automationslösningar till flera tillverkande förpackningsbolag.
AnnonsWema förvärvades i april månad av Emballator. Förvärvet av PGP innebär, enligt pressmeddelandet, att Wema och Emballator nu kan erbjuda bredare portfölj av maskinbyggnation och automation.
Annons– Vi erhåller en egen produkt som kompletterar vårt erbjudande och kan nu med Emballators hjälp utveckla både våra egna såväl som PGP:s koncept, allt I ett nära samarbete för att skapa framgångsrika kunder, säger Sven Gerhardts, vd för Wema.
Annons Annons