23948sdkhjf

Här är avslöjande bilderna på nya Volvobilen

Tidningen AutoWeek har lyckats fånga den kommande S90 på bild. Och 90-serien kommer att tillverkas i Sverige, bekräftar Volvo.
Det var i slutet på förra veckan som den kraftigt maskerade bilen rullade på gatorna i Amsterdam, rapporterar AutoWeek .

En svensk registreringsskylt var det som gjorde att fordonet gick att koppla till att det var en Volvo.

I en artikel i Aftonbladet Bil bekräftar Stefan Elfström, talesperson på Volvo Car Group, att 90-modelllen kommer att tillverkas i Torslanda.

Men det är ännu oklart när produktionen drar igång.

– Jag kan tyvärr inte svara på när nya 90-modellerna kommer att släppas eller börja produceras. Vi pratar inte om framtida produkter. Men, inom fyra år kommer alla nuvarande modeller att vara utbytta. Då kommer XC90 kommer att den äldsta av våra produkter. Man kan konstatera att våra bilar är under ett stort utbyte de närmaste åren, säger Bjarne Darwall, som är Volvo Sveriges talesperson.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.097