23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Uppåt för Profilgruppen

Verkstadsbolaget redovisar ett resultat före skatt på 8,7 miljoner kronor (-3,9) för det första kvartalet 2015.
Annons

Profilgruppen redovisar intäkter på 256,4 miljoner kronor för perioden. Det innebär att intäkterna ökat med hela 26 procent, från 202,7 miljoner kronor, jämfört med samma tid i fjol.

– Vårt marknadsarbete har genererat nya affärer vilka tillsammans med vidtagna åtgärder för ökad effektivitet och marginalförbättring har börjat ge resultat. Som jag tidigare sagt är vi på rätt väg, men har samtidigt en del arbete kvar för att nå våra långsiktiga ambitioner, skriver vd Per Thorsell i rapporten.

Annons

Som Metal-Supply tidigare rapporterat om har ProfilGruppen nyligen tecknat avtal om sin största affär någonsin, om drygt 200 miljoner kronor årligen.

– Affären är mycket viktig långsiktigt, den ger tillväxt i vår kärnverksamhet och inte minst skapar stolthet i hela verksamheten. Allt sammantaget gör att vi ser positivt på utvecklingen framåt, kommenterar Per Thorsell.

Annons
Första kvartalet

Intäkter 256,4 Mkr (202,7), upp 26 procent jämfört med föregående år

Rörelseresultat 10,1 Mkr (-2,3)

Nettoresultat 6,7 Mkr (0,5)

Kassaflöde från den löpande verksamheten -9,9 Mkr (3,8)

Resultat per aktie 0,91 kr (0,09)
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.143|instance-web03