23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Åklagare ska utreda JAS-affär

Åklagare i Brasilien har inlett en förundersökning av affären där Brasilien köper 36 Jas-Gripen plan för cirka 40 miljarder kronor. Det skriver SVT, med hänvisning till brasilianska medieuppgifter.
Annons

Enligt SVT är det Brasiliens största dagstidning Folha de San Paulo, som skriver om att åklagarenhetens centrum för korruptionsbekämpning i 
huvudstaden Brasilia leder förundersökningen.

Det var i oktober månad förra året som Saab offentliggjorde avtalet där Brasilien köper 36 Gripen-plan. Prislappen ska då ha ökat med 900 miljoner dollar, motsvarande 8,3 miljarder kronor, vilket ska ha satt igång diskussioner i landet. Många frågar sig om det kan finnas några oegentligheter bakom det höjda priset, skriver SVT.

Annons

Saabs presschef bekräftar för SVT att det gått vidare en utredning från åklagarmyndigheten. Men han betonar samtidigt att ingen ännu delgivits misstanke om något brottsligt.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web01