Ny kantpress lyfter Proway
Sedan tre månader tillbaka står en Bystronic kantpress på 200 ton i företagets lokaler i Hyltebruk.
– Vi återinvesterar medvetet i mycket hög grad för att ligga i framkant maskinellt. Våra kunder beställer ofta små serier, och kan vi effektivisera arbetet så innebär det att vi kan fortsätta hålla attraktiva priser till högsta kvalité på det vi tillverkar. Vår satsning på den allra bästa maskintekniken kommer våra kunder till gagn utan att det påverkar prisbilden, säger vd och grundare Anders Johansson.
"Sätter de svåraste och mest krävande uppdragen"
Sedan tre månader tillbaka står en Bystronic kantpress på 200 ton i lokalerna.
– Antalet styraxlar och presskraften på 200 ton gör att vi nu sätter de svåraste och mest krävande uppdragen på vår nya investering, berättar produktionschef Leif Östlund om investeringen.
Proway har sedan tidigare kantpressar av ett annat fabrikat, och har även investerat i verktyg till dessa.
– Vi ville ha en Xpert 200 för dess egenskaper, men ville ändå kunna använda våra gamla verktyg för kantpressning. Det fanns en adapter som gjorde att vi kunde använda våra äldre verktyg, och det fungerar mycket bra, säger Leif Östlund.