Det är i Stål & Verkstads nyhetsbrev som Robert Johansson, produktionschef på Albin Components i Kristinehamn, berättar om företagets just nu positiva trend.
– Inom den tunga fordonsindustrin har det gått riktigt bra på sista tiden, vilket påverkar produktionen positivt hos oss. Att vi samtidigt fick tillbaka tillverkningen av en artikel som tidigare tillverkats i Asien, har lett till att vi fått bygga upp en ny arbetsgrupp här på Albin med nyanställningar som följd!
Företaget anställde drygt 30 personer på kollektivsidan förra året. I och med investeringen i en maskin för kuggslipning kan det bli tal om fler rekryteringar.
– När vi får in jobb på den maskinen måste vi troligtvis anställa ytterligare några personer, men det är enbart på kollektivsidan, säger Robert Johansson i nyhetsbrevet.