Det totala antalet leveranser från Volvokoncernens lastbilsverksamheter uppgick i november 2014 till 18 224 fordon, en minskning med 10 procent jämfört med samma månad föregående år.
Detta enligt ett pressmeddelande från Volvo.
I Sydamerika sjönk leveranserna i november med 16 procent, i huvudsak på grund av färre leveranser i Brasilien.
Vad gäller Europa sjönk leveranserna med 31 procent. ”Minskningen förklaras främst av de höga leveranserna under 2013 inför införandet av de nya emissionskraven, EU6”, skriver Volvo.
I Nordamerika är efterfrågan på lastbilar fortsatt god och leveranserna ökade med 21 procent, enligt Volvo till följd av föryngring av lastbilsflottorna samt en god ekonomisk utveckling i allmänhet. I Asien ökade leveranserna med 10 procent.