SCHMOLZ+BICKENBACH A/S har nyligen investerat i en ny såg, en Amada klingsåg. Investeringen innebär ytterligare sågkapacitet i dimensionsområdet från 11 till 75 mm och därmed kan stålproducentens kunder spara resurser inom området.
Behovet av en utökad kapacitet har uppkommit då flera stora ordrar inkommit till dansk industri. Samtidigt har SCHMOLZ+BICKENBACH haft en positiv utveckling under det senaste halvåret och investeringen är ett led i en strategi att skapa individuella lösningar för kunderna.
Sågen har redan tagits i drift och har med stor precision sågat de första ordrarna.
SCHMOLZ+BICKENBACH har även ytterligare investering på gång, det handlar om ett helautomatiserat utmatningsbord till sortering och packning på upp till fyra olika längder. Utmatningsbordet kommer att tas i drift i september.
Sedan tidigare har företaget flera band- och klingsågar i produktionen som sågar upp till Ø530 mm.