23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Volvo Cars i samarbete med Bowers & Wilkins

Avtalet har inletts för att Volvos nya XC90 ska få ett ljudsystem utöver det vanliga.

Nya Volvo XC90, som presenteras senare i år, kommer att ha ett av marknadens bästa ljudsystem. Detta efter att Volvo inlett ett samarbete med den ansedda brittiska högtalartillverkaren Bowers & Wilkins.





– I nya XC90 används vår toppmonterade diskant, vilket är fördelaktigt i flera avseenden i bilen. Den ökar förhållandet mellan direkt och reflekterat ljud, genom att en större del av ljudet når lyssnaren direkt från högtalaren, i stället för att först reflekteras mot vindrutan. Det gör att Bowers & Wilkins ljudsystem i XC90:n låter otroligt naturligt och levande, säger Stuart Nevill, Head of Engineering, Bowers & Wilkins, i ett pressmeddelande.





I topp

Volvo Cars beslutade att Bowers & Wilkins var den perfekta partnern. Företaget grundades i Storbritannien 1966 av två vänner som båda två var fast beslutna att bygga den perfekta högtalaren. Företaget har vunnit respekt i hela världen för sina högkvalitativa högtalare och tekniska innovationer – teknik som nu har byggts in i nya XC90.





– Enligt min mening ligger ljudsystemet i nya XC90 i topp tre i bilindustrin, säger Michael Adenauer, före detta musikproducent och numera ljudexpert på Volvo Cars.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.11