23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

LEAX HEAT inviger anläggning i Lettland

Investeringen ska leda till ökade intäkter och fler arbetstillfällen.
Annons

Den 15 maj 2014 invigdes den nya härdavdelningen vid LEAX Rezekne i Lettland. LEAX Group har investerat 1,4 MEUR i byggnationen av den 1000 kvadratmeter stora produktionsanläggningen och satsningen förväntas leda till ökade exportintäkter och nya arbetstillfällen.

Annons

Byggnationen påbörjades förra året och anläggningen är utrustad med två härdugnar, fyra glödningsugnar, en alkali tvättmaskin och ett modernt metallurgiskt laboratorium för högkvalitativ mikrostruktur och hårdhetsmätningar.

Annons

Genom implementering av härdning och anläggningsoperationer planerar LEAX Rezekne att öka sin nettoomsättning och kommer därmed att kunna tillverka mer komplexa komponenter.

Annons

LEAX Rezeknes kunder finns framför allt inom gruv- och anläggningsindustrin som exempelvis Sandvik och Atlas Copco.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|