23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Automatlego förstärker i bolagets styrelse

Automatlego i Bergkvara har en namnkunnig styrelse. Nu förstärker industriföretaget bolagsstyrelsen med ytterligare en extern ledamot.

Det är Lars Eriksson, född 1957 och civilingenjör från KTH, som har valts in i styrelsen för Automatlego i Bergkvara AB. Lars Eriksson har ett långt förflutet inom fordonsindustrin och framförallt inom den internationella bilindustrin.





I ledningen för flera framgångsrika industriföretag

Lars Eriksson var under flera år VD för Faurecia Exhaust System AB och ansvarig för Faurecia-koncernens ”Center of excellence” för svetsade grenrör globalt. Efter det har han arbetat i ledningen för Prestando Group med bland annat strategiska investeringar, både i Sverige och i Kina. Han var även VD för Prestando-gruppens företag OGO i Kalmar. Lars Eriksson arbetar sedan 2010 med större investeringsprojekt på Scania i Oskarshamn.





Genom sina olika roller på ledande positioner och uppdrag har Lars Eriksson skaffat sig en lång och gedigen industriell erfarenhet, bland annat av produktutveckling i nära samarbete med kunderna, processutveckling tillsammans med framtida produktionsenheter samt av kvalitetsarbete och ledning av internationell produktion, skriver bolaget i ett pressmeddelande.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.093