23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Sandvik uppgraderar valsverk med utrustning från ABB

Sandvik Materials Technology är en av ABB:s pilotkunder då de uppgraderar ett äldre valsverk med ny styrutrustning och samtidigt implementerar säkerhets-PLC:n.

ABB:s nya säkerhets-PLC AC500-S har gett Sandvik en plattform för att införa zonindelad säkerhetsövervakning i ett stort kallvalsverk vid anläggningen i Sandviken. Säkerhets-PLC:n AC500-S läggs till styrsystemet för att förbättra säkerheten i det 20 meter långa verket och ska oberoende övervaka sex olika säkerhetszoner. Zonindelningen innebär att delar av maskinen kan hållas i drift medan en operatör får säker tillgång till andra zoner – där säkerheten garanteras genom frånkoppling av elförsörjningen.

Ett femtiotal säkra PLC-I/O-kanaler används för att ansluta till grindbrytare, ljusridåer och nödstoppsknappar. De säkra I/O-kanalerna övervakar även tryckvakter, som känner av att hydrauliken är trycklöst så underhåll kan genomföras. De kontrollerar även kraftförsörjningen till frekvensomriktarna. Säkerhets-PLC:n ger dessutom Sandvik möjligheten att använda flyttal, som förenklar säkerhetsprogrammering som krävs för exempelvis beräkna säker hastighet – allt för att minska klämrisken i valsverket.

- Vi är väldigt nöjda över att ha hittat ett så lättanvänt system för att införa toppmodern säkerhet i form av ABB:s säkerhets-PLC, som dessutom integreras direkt med maskinens befintliga PLC, säger Torbjörn Pettersson, utvecklingsingenjör vid Sandvik Materials Technology, i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web04